VAŠE POPTÁVKA
V SRDCI KRUŠNÝCH HOR, IDEÁLNÍ PRO RELAXACI PO CELÝ ROK

Aktivity

Boží Dar a jeho blízké okolí nabízí svým návštěvníkům mnoho možností k celoročnímu aktivnímu vyžití. Zde jsou tipy na některé z nich:

 

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

Na Božím Daru a v jeho bezprostřední blízkosti najdete desítky kilometrů sjezdových tratí s 18 vleky a 5 sedačkovými lanovkami.

Více: http://www.bozidar.cz/cz/sjezdove-lyzovani-lyzarske-arealy

 

BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ

Celkem 120 kilometrů upravených běžeckých tratí čeká na sportovce na české i německé straně Krušných hor v okolí Božího Daru.

Více: http://www.bozidar.cz/cz/bezecke-lyzovani

 

SNOWBOARDING

V lyžařském areálu Neklid najdete jeden z nejstarších a nejoblíbenějších českých snowparků.

Více: http://www.bozidar.cz/cz/snowboarding

 

SNOWTUBING

Jízda na speciálních nafukovacích duších na upraveném sněhovém svahu.

Více: http://www.bozidar.cz/cz/snowtubing

 

PĚŠÍ TURISTIKA

V okolí Božího Daru se nachází desítky kilometrů turistických tras včetně naučných stezek. Podrobné informace o jednotlivých trasách a další praktické informace vám poskytne personál Infocentra.

 

CYKLOTURISTIKA

Většina cyklotras vede po Krušnohorské magistrále, která se vine celými Krušnými horami. Více než 400 km tratí nabízí dostatečný výběr pro rekreační i profesionální cyklisty. Na kole můžete navštívit i sousední Německo a z hraničního přechodu se napojit na saské cyklostezky.

Mapa cyklotras: http://www.bozidar.cz/images/mapy/cyklotrasy.jpg

 

NORDIC WALKING

Nordic walking je v posledních letech velmi oblíbenou aktivitou a Krušné hory jsou pro ni ideální lokalitou. Přímo na Božím Daru sídlí Nordic walking centrum a pravidelně se tu pořádá česko-německá akce s názvem Nordic walking bez hranic.

 

TENIS

Přímo na Božím Daru je jeden tenisový kurt s antukovým povrchem. Vybavení je možné zapůjčit v Infocentru Boží Dar.

 

HORSKÉ KÁRY A DĚTSKÝ SVĚT

V areálu Novako na Božím Daru najdou zábavu nejen děti. Můžete vyzkoušet jízdu na horské káře vlekem nahoru a dolů už je to jen na vás. Je tu i lanové centrum Šikulka, skákací hrad, trampolína, kuše a další atrakce. 

BOBOVÁ DRÁHA 

Bobovou dráhu najdete v německém Oberwiesenthalu, asi 4 km od Božího Daru. V provozu je v letní sezoně. Čeští turisté mohou získat po dohodě v Infocentru slevu na jízdné. 

Více: http://www.bozidar.cz/cz/bobova-draha

 

Tipy na výlety: 

JEŽÍŠKOVA  CESTA 

Boží Dar je sídlem Ježíška. Pro děti se zde nachází dva různě náročné okruhy Ježíškovy cesty, na nichž řeší různé úkoly. Za odměnu pak dostanou v Infocentru Boží Dar malé dárečky. Dopisy pro Ježíška přijímá celoročně Ježíškova Pošta.

Mapa Ježískovy cesty: http://www.bozidar.cz/images/jeziskova_cesta/mapa.jpg

 

BLATENSKÝ VODNÍ PŘÍKOP

Tato technická kulturní památka zásobovala nezbytnou vodou krušnohorské doly a později průmyslové závody. Příkop, dlouhý asi 12 km, lemuje naučná stezka s 23 zastaveními.

 

BOŽÍDARSKÉ RAŠELINIŠTĚ

Naučná stezka Božídarské rašeliniště vede částí Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště, které bylo dle Ramsarské úmluvy vyhlášeno mezinárodně významným mokřadem. 3,2 km dlouhá stezka začíná u Infocentra Boží Dar, kde je také umístěna 1. informační tabule. Převážná část stezky vede po povalových chodnících, které zajišťují jak bezpečnost turistů, tak i rašeliniště a vzácných druhů živočichů a rostlin, které se v něm nachází.

 

BOŽÍDARSKÝ ŠPIČÁK

Božídarský Špičák je se svými 1115 metry dominantou Národní přírodní rezervace Božídarské rašeliniště. Špičák je nejvyšší čedičovou kupou sopečného původu ve střední Evropě. Jeho historie sahá až do třetihor, kdy docházelo k čedičovým výlevům přes prahorní a prvohorní krystalické břidlice. Horu Špičák najdete na náhorní planině Krušných hor, severovýchodně od Božídarského rašeliniště, asi 4 km od Božího Daru. Okolí této čedičové hory tvoří rozsáhlé, především smrkové lesy, které jsou ideální pro turistiku.

 

ROZHLEDNA KLÍNOVEC 

Díky nadmořské výšce 1244 m je Klínovec nejvyšší horou Krušných hor. Již v 16. století se o Klínovci zmiňuje jáchymovský farář Johannes Mathesius. Vyhledávaným výletním místem je vrchol Klínovce (německy Keilberg) od začátku 19. stol.

Více: http://www.bozidar.cz/dokumenty/klinovec_rozhledna_brozura_cz.pdf 

 

JÍZDA PARNÍ LOKOMOTIVOU OBERWIESENTHAL – CRANZAHL 

Sousední Sasko protíná několik železničních úzkokolejných tratí, po nichž se můžete svézt vláčkem taženým parní lokomotivou. Jedna taková – tzv. Fichtelbergbahn jezdí na železniční trati Kurort Oberwiesenthal–Cranzahl a zpět. Projížďka vlakem poháněným párou, ve vozech vyrobených v letech 1913–1932 je skvělým zážitkem nejen pro děti, ale i pro dospělé.

 

Historické památky a zajímavosti:

 

KOSTEL SV. ANNY

V roce 1593 byl na místě starého chátrajícího dřevěného kostela postaven kostel nový a v roce 1605–1607 mu přibyla ještě věž. Roku 1771 byl ale zbořen a podle luteránského vzoru postaven nový barokní kostel ve farní zahradě. Kostel zasvěcený Svaté Anně stojí na Božím Daru dodnes. 

400 let starý Kostel Svaté Anny patří po přestavbě roku 1771 mezi nejkrásnější pozdně barokní stavby v Čechách. Unikátní je především svým stropem takzvanou českou plackou. Jde o speciální dřevěné bednění na němž je upevněn rákos. Na tomto podkladě jsou vymalovány překrásné fresky.

Po válce a odsunu Němců zanikla místní farnost a kostel Sv. Anny se přestal používat. Díky drsnému horskému klimatu kostel rychle chátral. Koncem 60. let musel být kostel úředně uzavřen kvůli propadající se střeše.

Své obnovy se dočkal kostel sv. Anny za velké obětavosti místních věřících, díky mnohým sbírkám a darům mohl být kostel svépomocí opraven. Slavnostní znovuotevření se konalo v roce 1990, kdy byl kostel znovu vysvěcen za účasti nejvyšších církevních představitelů. Slavnost byla stanovena na den třístého výročí první historické písemné zmínky o tomto chrámu.

 

POMNÍK ANTONA GÜNTHERA

Na Božím Daru můžete navštívit pomník postavený na počest božídarského rodáka, lidového básníka a písničkáře, který se inspiroval krásou přírody a životem v Krušných horách. Pomník najdete na náměstí vedle radnice. Hrob se nachází na místním hřbitově.Každoročně se u pomníku Antona Günthera koná vzpomínková akce oblíbená především u jeho německých příznivců. Pokud máte chuť si poslechnout autorovy písně, můžete zavítat k jeho pomníku každý rok vždy první sobotu po 5. červnu, (nebo přímo 5.6. připadá-li tento den na sobotu), kdy se tu koná „Zpívání Antona Günthera“.

 

MUZEUM BOŽÍ DAR 

Expozice vlastivědného muzea Boží Daru pojednává o historii nejvýše položeného města ve střední Evropě. Muzeum sídlí ve stejné budově jako městský úřad a Infocentrum.